0,75 l, 14,5% alc. OMRÅDE: Kontinentala Kroatien - Den kroatiska Donau EGENSKAPER: Detta vin har en intensiv gul färg med inslag av gröna toner. Rik i gommen, uttalade aromer av vit stenfrukt, ett intensivt, komplext och rikt vin med behaglig syra och friskhet. SERVERING: Temperatur på 10-12 ° C. MAT: Perfekt till Foie gras, fint ostutbud och utvalda desserter.
0,75 l, 14% alc. OMRÅDE: Kontinentala Kroatien - Den kroatiska Donau EGENSKAPER: Detta vin har en guldgul färg. Den har en mycket uttalad aromatisk profil, rosor dominerar. På gommen mycket rik, komplex och kraftfull med behaglig syra och friskhet. SERVERING: Temperatur på 10-12 ° C. MAT: Perfekt till ädla fiskrätter och vitt kött.
0,75 l, 13,5% alc. Detta är det första och enda kroatiska vinet på den officiella kungliga vinlistan. Kopplingen mellan Ilok Cellars och den brittiska aristokratin började redan 1953 när Ilocki Traminac serverades för att fira kröningen av den brittiska drottningen Elizabeth II. OMRÅDE: Kontinentala Kroatien - Den kroatiska Donau EGENSKAPER: Detta vin har en guldgul färg. Den har en mycket uttalad aromatisk profil, rosor dominerar. På gommen mycket rik, komplex och kraftfull med behaglig syra och friskhet. SERVERING: Temperatur på 10-12 ° C. MAT: Perfekt till Foie gras, fint ostutbud och utvalda desserter.
0,75 l, 13% alc. Detta är det första och enda kroatiska vinet på den officiella kungliga vinlistan. Kopplingen mellan Ilok Cellars och den brittiska aristokratin började redan 1953 när Ilocki Traminac serverades för att fira kröningen av den brittiska drottningen Elizabeth II.
0,50 l, 15% alc. Detta är det första och enda kroatiska vinet på den officiella kungliga vinlistan. Kopplingen mellan Ilok Cellars och den brittiska aristokratin började redan 1953 när Ilocki Traminac serverades för att fira kröningen av den brittiska drottningen Elizabeth II. OMRÅDE: Kontinentala Kroatien - Den kroatiska Donau EGENSKAPER: Detta söta vin har en intensiv guldgul färg, med uttalad ros- och muscatarom. Detta ädla vin har en rik, komplex, harmonisk och söt smak. Viner att minnas! SERVERING: Temperatur på 10-12 ° C. MAT: Servera som aperitif eller till fina desserter.